MAYATTA

2 Aralık 2011 Cuma

Pizzanın orijinali Cucina Makkarna'da

Cucina Makkarna - Ankara
Gaziosmanpaşa’da İtalyan tarzı dekoruyla ve yazlık bahçesiyle hoş bir restoran Cucina Makkarna. Yemek yapmanın, sunmanın ve yemenin bir keyif olarak kabul edildiği İtalyan mutfağının en özel tatları Makkarna’da büyük bir titizlikle sunuluyor. İtalya’da rastladığımız, mütevazı, ev sıcaklığındaki Cucina Makkarna’da makarna yerken kendinizden geçmeniz olası.

Özgün sosla makarna
2006 yılında Kaan Küce tarafından, geçmiş otelcilik deneyimleri ışığında açılan Makkarna’nın zengin mönüsü Akdeniz ve İtalyan mutfağının lezzetlerinin yanı sıra pizza, peynir, et balık ve salata çeşitlerinden oluşuyor. Kırmızı-beyaz kareli masa örtüleriyle sizi içine çeken mekânda pizza; ülkemizde alışkın olduğumuz Romano tipi ince ve gevrek hamurdan yapılıyor. Makarnalar taze olarak mutfakta hazırlanıyor ve elle açılıyor. Mönüde bir sütun tamamen pizzalardan, bir sütun da makarnalardan oluşuyor elbette. Cucina Makkarna’da 29 çeşit makarna, kendilerine ait 40 değişik sos kullanılıyor.

11 çeşit pizza
Fırınından incecik hamurda çıkan 11 farklı lezzetteki pizzaların, yemeğinize eşlik eden nefis salataların, kısacası İtalyan inceliğini Makkarna’da yaşayabilirsiniz. Mönüde pizza dışında yiyebileceğiniz yemekler de var. Başlangıçlar arasında mozzarella peynirinin eşsiz lezzetlerini keşfe uygun olan mekânda mozzarellayı ayrıca tüketmek üzere pizza öncesi bir mozzarella çubukları sipariş etmenizi de tavsiye ediyorum. Limonlu kekik ile lezzetlendirilmiş klasik İtalyan sebze çorbası diğer seçeneklerden.

14 gün marine
Dayanamayıp yediğiniz makarnaların, pizzaların üstüne yenebilecek en hafif tatlı ise İtalyan irmiği, petit-beurre, süt, dondurma ve ile hazırlanan tatlı. İtalyan irmiğini direkt ülkesinden, İtalya’dan, getiriyorlarmış, bizim irmiklere göre biraz farklı. İtalyan restoranda yapılan et yemeklerin bir özelliği de bulunuyor. Etler 14 gün marinede kalıyor.

Makarnadan seçmeler
İtalyan makarna isimlerinin kolay anlaşılır halleri,
-Tortellini: Midye şeklinde içi dolgulu makarna.
-Penne: Kalem ya da düdük makarna.
-Ravioli: Mantının İtalyan versiyonu
-Fettucine: Spagettinin yassı hali
-Linguine: Yassı ve çok çok ince spagetti
-Tagliatelle: Fettucine’den daha geniş çubuklar halindeki makarna

Cucina Makkarna
Reşit Galip Cad. No:89/2 GOP
Tel: 436 80 88
www.makkarna.com.tr


Elif Erol - Cumhuriyet Ankara
Fotoğraflar: Necati Savaş


Daha Büyük Görüntüle

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder